Gyermeknapi selyemfestmény kiállításra készülök.
Ideje felfrissítenem a meseképeimet, bár van belőlük bőven:
Ha érdekel a selyemfestés, ha szívesen megnéznéd a kiállítást, csatolom a meghívót. Ebben a bejegyzésben a kiállításra invitáláson túl egy-két kulisszatitkot is mutatok arról, hogyan készülnek a selyemképek.
Témaválasztás. Hogyan választom ki a meséket a képekhez?
Meseterapeutaként saját lelkem ápolására is sokszor bevetem a népmeséket. Elhatároztam, hogy azokból a mesékből fogok festeni még egy pár darab képet, amelyek mostanában foglalkoztattak. Május végéig még van időm, kényelmesen elkészül még pár darab új festmény.
Mivel az elmúlt hetekben egy kellemetlen esemény miatt hadakoznom kellett a biztosítóval, elég nagy anyagi kár ért, és a biztosító meg a gyártó egymásra mutogatnak, nem jutunk előre, nem igazán volt ihletem festeni, főleg könnyed meseképeket nem…
Ezért úgy határoztam, hogy a Lotilko szárnyai c. orosz mesével kezdem.
Ismeritek ezt a népmesét? Nagyon jó lélekemelő bármiféle veszteség, probléma esetén. Ahogy Boldizsár Ildikó meseterapeuta mondja: “mindenre-jó mese”.
A történetet el tudjátok olvasni Boldizsár Ildikó: Életválságok meséi című könyvében (Magvető Budapest 2016), továbbá egy régi szovjet meséskönyvben, aminek a címe: Szépek Szépe (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó 1983) és a Népek Meséi sorozat Orosz Népmesék kötetében (Kossuth Kiadó).
Pár mondatban a mese tartalma: Lotilko egy repülő ember volt, két felcsatolható szárnyával boldogan repkedett a világban, mígnem egyszer messzire repült otthonától, és ráesteledett. Szállást kért egy Teventej nevű embertől, aki megirigyelte tőle a szárnyait, és elrejtette előle, nem is volt hajlandó neki visszaadni, többször is becsapta. Nem mondom el az egész mesét, lényeg az, hogy megjelenik benne a veszteség, a tehetetlen düh, a becsapottság, megfosztottság, az egyedül maradás a bajban /Na, hát valami ilyesmit érzek most én is a biztosítóval hadakozás során…/. Ennek a felismerésnek a nyomán egy megoldás maradt: új szárnyak készítése, egyedül…. Pár mondatot azért mégis idézek a mese végéből, mert lélekemelő és elgondolkodtató, és nagyon szemléletesen mondja el, hogyan is álljunk talpra veszteség, baj, bosszúság, esetleg nagyobb krízis esetén. “Látta Lotilko, hogy senkitől sem várhat segítséget, és hogy csak saját maga segíthet magán. Elindult hát az erdőbe madártollat gyűjteni. Sok-sok madártollra volt szüksége, hogy új szárnyakat készíthessen magának. De azért elkészítette. …..Felszállt Lotilko a magasba…..Megyek haza a szülőföldemre!….Telvetej csak nézte, hogyan lengeti Lotilko a szárnyát a magasban a széles pusztaság fölött, akár egy hatalmas madár….Repül, száll, és egyre kisebbnek látszik. Aztán végleg eltűnt a szeme elől. Egyszeriben ő is leküzdhetetlen vágyat érzett, hogy a magasba emelkedjék, mint Lotilko. Szaladt a rejtekhelyhez, ahová Lotilko szárnyát rejtette. Felcsatolta a vállára, meglengette, megpróbált repülni, de bizony nem ment. Nem és nem tudott elszakadni a földtől!…fogta Lotilko szárnyát, tűzre vetette. El is égette. Nem is tanult meg a mai napig sem repülni.”
Érdemes ez a mesét végigolvasni.
Most pedig szeretném nektek megmutatni a selyemkép készítésének fázisait.
Először is ceruzával elkészítem a kép vázlatát, majd fekete filctollal átrajzolom. Ezután fogom felvinni a selyemre. Persze a végleges változat nálam a textilre kerüléskor is változhat, ahogy majd láthatjátok is.
Ahhoz, hogy a selyemre tudjak rajzolni és festeni, egy speciális selyemfestő keretre rajzszeggel felfeszítem az anyagot, mert csak a feszes anyagon lehet dolgozni. Átrajzolom a selyem hátoldalára a kép negatívját:
Ezután jön az ún. “kontúrozás”, amikor egy olyan kontúrfestékkel rajzolom át a ceruzarajzot – most már a munka színén dolgozom -, ami majd meg fogja fogni a selyemfestéket az anyagon, és nem fog összemosódni. A selyemfesték egyébként nagyon intenzíven és gyorsan fut a selyem anyagon, ezért kell megfogni valamilyen technikával. Ez egy nehézség, de amellett egy nagyon nagy lehetőség is, hiszen ragyogó árnyalatokat és színátmeneteket lehet létrehozni. Ezt a tulajdonságát majd nagyon jól ki fogom tudni használni az ég megfestésekor. (De ez még odébb van, először a kontúrfestéknek alaposan meg kell száradni). Nagyon pontosan kell meghúzni a vonalakat, mert ha egy pici hézag is marad valahol, ott azonnal átszivárog a festék, és megy “világgá”, oda, ahová nem akarom…nagyon nehéz ilyenkor korrigálni. Általában nem is sikerül makulátlanul.
Amíg a kontúrfesték szárad, addig jön a jól megérdemelt kávém, és közben elkezdem írni ezt a cikket:
Ha nincs türelmem megvárni a száradási folyamatot (ami nálam könnyen előfordul), akkor hajszárítóval segítek rá. Akkor van készen a kontúrozás, amikor ún. “opálossá” válik és teljesen belesimul a selyembe. Erről most nem mutatok külön képet, itt úgy sem fog látszani a különbség.
És most jön maga a selyemfestés! A hernyóselymen nem textilfestékkel, hanem speciális selyemfestékkel dolgozom.
Hát igen. Nem egy olcsó hobbi, az tény…de nagyon csodálatos technika. Megéri kipróbálni. Hamar sikerélményt nyújt és nagyon jó kreatív kikapcsolódás. Gyönyörű kendőket, sálakat is festhet magának az ember lánya… de elkalandoztam, térjünk vissza Lotilkóhoz és az ő szárnyaihoz.
Miután meggyőződtem róla, hogy a kontúrfesték megszáradt, lehetett kezdeni a festést. Imádok a színekkel játszani! Ezt soha nem tervezem előre, mindig a festés közben alakul a kép.
A következőkben folyamatában fogom mutatni, hogyan készült el a festmény. Természetesen, ha valakinek valamilyen kérdése van, ne rejtse véka alá!
De először jöjjön egy kis reklám – mert tudjátok, a reklám mindig a legizgalmasabb részeknél jön -, selyemfestés, mandalafestés tanfolyamokról,művészetterápia, meseterápia és asztroterápiás lehetőségekről a facebook oldalaimon tájékozódhatsz:
Csupaszín Varázspadlás a facebookon
NőaLelkierőd – Kreatív életvezetési tanácsadás
LelkiEgyensúlyunk – Asztroterápia
Most pedig már tényleg jöjjenek a fázisképek:
Ééééssss KÉSZ!!!
Most már csak egy jópofa keretet kell hozzá keresni, és mehet a kiállításra.
Köszönöm, hogy időt szakítottál erre a nem is olyan rövid bejegyzésre, remélem, hogy nem bántad meg, és felkeltettem az érdeklődésedet, netalán meg is hoztam a kedvedet a selyemfestéshez, vagy legalább a mesékhez.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: