CsupaSzín Kreatív Varázspadlás

Kreatív alkotás a Halak jegyében

Kreatív alkotás a Halak jegyében! A Halak jegye, Böjtelő Hava

 

 

 Mi történik a természetben a Halak jegy idején?

 

A Halak jegy időszaka tél végére esik. (február 19. – március 20.). Feszül már a rügy az ágakon, a földben áttelelő magokból csíra sarjad. Egyszerre van jelen a természetben a halál és az újjászületés. Olvad a jég, bűzlik a mocsár, oszladoznak az őszről visszamaradt levelek a földön, ugyanakkor mindez táptalajául szolgál az új életnek, amely most kezd sarjadni, és fejlődése a következő hónapban, a Kos jegyében fog igazán beindulni.

 

Jeles napok a Halak időszakában:

 

Február 24. Mátyás: „Mátyás szekercével töri a jeget”- mondják a régiek. Azt is mondják, hogy „Mátyás elviszi a havat, és szűrujjából kiereszti a pacsirtákat”. Jege gyenge termést de bőhalú vizeket ígér.  A madaraknak ő osztja a sípokat. Az e napon kifogott halat több vidéken Mátyás csukájának nevezik, tekintet nélkül a hal fajtájára. Ettől egész évben szerencsés halászatot remélnek. Mohácson arról szól a legenda, hogy az Úr városukba küldte Mátyást az apostolt, jeget törni. Igen ám, de út közben a szekcseiek pálinkával itatták, így a jégtörés elmaradt. Legközelebb az Isten Gergelyt küldte jeget törni, de őt meg a báriak borral kínálták, így aztán ő sem ért oda Mohácsra. Végül József küldetett a tavaszváró emberek közé, aki baltájával megtörte a Duna jegét.

Március 12. Gergely:  A nap ünneplését IV. Gergely pápa rendelte el 830-ban elődje, I. (Nagy) Gergely pápa (509-604) tiszteletére, aki iskolaalapításaival, a gregorián-éneklés megteremtésével az iskolák patrónusaként vált ismertté. Magyarországon ezen a napon ún. Gergely-járást tartottak a gyerekek, amelynek célja adománygyűjtés az iskolának, illetve iskolába toborzó színjáték. A szereplő gyerekek a katonai toborzás mintájára különféle katonai rangot viseltek, és Szent Gergely vitézeinek nevezték magukat.

„Sándor, József, Benedek, zsákban hozzák a meleget.”

Március 18. Sándor: Sándor napját a bukovinai magyarok a zab és az árpa napjának, míg máshol a fehér bab vetőnapjának tartották, hogy jobb legyen a termés.

Március 19. József: „Amilyen az idő József-napkor, olyan lesz Péter Pálkor és szénahordáskor” – tartja a népi bölcsesség. Napján kezdik el a kinti, kerti munkákat. József napja az iparosok ünnepe volt. Céhes zászlóikkal vonultak a templomba. Göcsejben ezen a napon hajtották ki először a marhákat a legelőre. Akkor is kihajtották őket ezen a napon, ha még nem kedvezett az időjárás, és a rendszeres legeltetést csak később kezdték el. József napján eresztik szabadon a méheket és a fecskék is ezen a napon érkeznek.

Március 21. Benedek: Benedek napja a bencés rendet alapító Szent Benedek ünnepe. Régen ezen a napon zsírt és fokhagymát szenteltek, melyeknek később gyógyító erőt tulajdonítottak. Ez a nap is időjósló. Úgy tartják, ha ezen a napon dörög az ég, akkor száraz lesz a nyár. A hagyomány szerint a madarak megszólalnak ezen a napon, mert „Szent József kiosztotta nekik a sípot”.

 

Hogyan képeződik le ez az időszak az emberi természetben?

 

A régi időkben az ember is együtt élt ezzel a kettősséggel. Múlik a tél, a halott természet elkezd újjáéledni hamvaiból. Nem véletlenül esik erre az időszakra a Nagyböjt, amely Hamvazószerdától egészen Húsvét hajnalig tart. A böjt nemcsak a zsíros ételektől való tartózkodást jelenti, hanem egyúttal egy lelki megtisztulási folyamat is. Megszabadulás az elmúlt év terheitől, energia gyűjtés, felkészülés az új időszakra és az új év kihívásaira.

 

A Halak jegye:

 

A Halak jegye zárja az évszakok ciklusát. Az asztrológiai állatöv utolsó jegye, amely már átvezet az új évkörbe, amely a tavaszi napfordulóval és a Kos jegyével kezdődik. A Halak jegyének megértéséhez talán közelebb visz, ha összehasonlítjuk az Állatöv kezdő jegyével,  a Kossal.  A Kos maga a zabolátlan, szilaj, friss új élet, ösztönös, tele van vitalitással, energiával, egészséges önzéssel, ennek megfelelően legkevésbé van tekintettel bármire, bárkire. Nem úgy a Halak. A Halakban a kör bezárul, bejártuk az évkört, visszatérünk az eredethez, hogy ismét új élet szülessen. A születés motívumán keresztül is érzékelni tudjuk ezt a kettősséget. A Kos számára a születés a világosságnak a sötétség felett aratott győzelme, egy egészséges harc, amelynek során a baba sikeresen átverekszi magát a sötét alagútban, és megérkezik a fényre, az ezer kihívással és csodával kecsegtető világba. Erről szól a Kos. Kulcsmondata: „Én vagyok, én akarok.”. Ezzel szemben a Halak úgy éli meg a születést, mint minden szenvedés forrását, és valaminek az elmúlását. Az anyaméhben átélte a biztonságot, a feltétlen szeretetet, az egységet, a tápláló szimbiózist. Ezzel szemben születéskor kicsusszan a rideg, hideg világba, elvágják a köldökzsinórt, megszűnik az egység, kitaszítottság, elválasztottság, magány érzése lesz úrrá rajta. A Halak szülöttben meg is marad ez az ősi fájdalom, és vágy az egységbe való visszatérésre. Ebből kifolyólag mélyen kötődnek a föld minden szenvedő lényéhez. Az emberiség egész nyomorúsága mélyen megérinti őket. Hajlamosak a túlzott áldozatvállalásra. Ezek a tulajdonságok általában spirituális útra vezetik őket. A szenvedés és a megváltás iránti vágy, visszatérés a teljesség, az egység ősélményéhez, valamilyen formában általában jelen van az életében. Éppen ezért, a Halak emberek gyakran szenvednek attól, hogy nehezen húzzák meg határaikat, minden szempontból. Nehezükre eshet elhatárolódniuk mások véleményétől, érzelmeitől, befolyásolásától. Gondot okozhat számukra egyértelmű véleményeket, célokat kidolgozni, amelyek másoktól elválasztják, megkülönböztetik őket, illetve másokkal való összeütközéshez vezetnek. A Halak nem szereti a konfliktust. Egyszerűen „kiúszik” belőle, odébbáll. Egyébként az életben is  hajlamos „úszni az árral”. Alapvetően hajlamos a passzivitásra, akaratereje és megvalósítási képessége gyengébb lehet az átlagnál. Jellemző rá, hogy az életet inkább elszenvedi mintsem irányítaná. Nehézségei vannak a mindennapi élet gyakorlati problémáival. Az akadályokat kikerüli, kimenekül a szituációkból. Jellemző rá a megfoghatatlanság, szereti a névtelenséget, álcázza magát, nem szeret feltűnni, kitűnni. Vonakodik kifejleszteni identitását, alkalmazkodik a környezetéhez, úgy is mondhatnánk, hogy kicsit „kaméleonszerű” figura.

Egyébként pedig a legintuitívabb jegy. Rendkívüli mértékben képes másokra ráhangolódni, és nagyon jól működnek a megérzései is. Éppen ezért, mivel ilyen mértékben átveszi mások energiáit, pszichéjét túlterheli, hajlamos mártírrá, túlzottan segítőkésszé válni emberi kapcsolataiban. Magára veszi mások fájdalmát, szinte összeolvad velük. Furcsa kettősség ez. Egyrészről vágyik az egységre, másrészről fél az önfeladástól, amely kiszolgáltatottá teszi. Bármilyen korlátozás, behatárolás feszültséget jelent számára.  Feszültségét aztán hajlamos élvezeti szerekbe, függőségekbe (akár társfüggőségbe) fojtani.

Rendkívüli beleérző képessége miatt gazdag fantázia, sokoldalúság, művészi hajlamok jellemzik. Finom érzésű, érzékeny, sérülékeny, természetű.

 

A Halak jegy uralkodó bolygója a Neptunusz:

 

A Neptunuszt is az óceán színei jellemzik, kékes-zöld színe van, és érdekes módon felszíne kontúrok nélküli, elmosódott. Itt is megjelenik tehát a határok nélküliség.  Neptunusz a római tengeristenről kapta a nevét. A tenger is állandóan változik, szeszélyes. A víznek nincs szilárd formája, nincsenek körvonalai. Neptunusz feladata, hogy feloldja a határokat, átjárhatóvá váljon, és olyan világgal hozzon kapcsolatba bennünket, amely a nyilvánvaló, racionális anyagi világ mögött rejlik. Ez pedig az álmok, a tudattalan, az okkult, a misztikum világa. Ide tartoznak álmaink, illúzióink, önbecsapásaink és a mások által okozott csalódásaink.

Ahol a Neptunusz áll a horoszkópunkban, ott hajlamosak vagyunk az illúziókra, a ködösítésre, az önbecsapásra, kicsit menekülünk a realitás elől, ugyanakkor az átlagnál nagyobb megérző képességgel, beleérző képességgel rendelkezünk. Itt szenvedhetünk el csalódásokat, ármányt, hazugságot. Vagy éppenséggel mi hazudunk másoknak.  Ugyanakkor itt vagyunk hajlamosak arra, hogy saját szükségleteinket háttérbe engedjük, elrejtsük ezeket mások elől. Itt tapasztalhatjuk meg a feltétlen szeretetet, odaadást. Gondolkozzunk el ezen, mely életterületeinket érintik ezek az ismérvek?

 

Önismereti kérdések a Halak jegyhez kapcsolódva:

  • Mely életterületek vagy életszakaszok tűnnek számomra a legködösebbnek, hol vannak olyan események, történések, érzelmek, amelyek nem tisztázottak számomra?
  • Mely életterületen van a legnagyobb szükségem arra, hogy a fantáziámba, az álmok világába meneküljek a mindennapi élet gyakorlati valósága elől?
  • Hol vagyok különösen érzékeny, befogadó, nyitott, esetlegesen önfeláldozó?
  • Hol nem tudok egyértelműen és világosan állást foglalni, kiállni magamért? Hol ködösítek?
  • Mely helyzetekből szeretnék inkább felszívódni, eltűnni?
  • Mely életterületen vagyok hajlamos illúziókat, hamis reményeket táplálni? Hol csalódtam már hatalmasat?
  • Hol vannak nehézségeim a józan, hétköznapi realitással?
  • Van-e hajlamom a függőségekre? Ha igen, hogyan tudom ezt ellensúlyozni, kezelni?
  • Hol érzem, hogy egyedül vagyok a nagyvilágban és senki nem ért meg?
  • Mely életterületen vagyok képtelen az önérvényesítésre, önmegvalósításra, hol veszem el az énerőmet? Vajon miért?

A ráhangolódás után most pedig alkossunk valamit a Halak és Neptunusz jegyében!

 

Több ötlet is felmerült bennem ebben a hónapban. 

Batikolás: A Halak színei a tengerzöld, kékeszöld, pasztell színek, akvarell színek. Jellemző technikája a batik. Ha értesz a batikoláshoz, akkor nagyszerű foglalatosság lehet egy tavaszi kendő megfestése ezzel a technikával. Saját alkotásaim közül egy selyemkendőt és egy mandalát mutatok neked a Halak színeivel.

 

 

„Mesére festés”. Tipikus Halak mese a Kis Hableány. Biztosan te is ismered. Olvasd el újra, majd fesd meg  vagy rajzold meg azt a jelenetet, ami leginkább megragadott belőle. Nem baj, ha nem tudsz rajzolni! Az is épp elég jó, ha színekkel, formákkal, hangulatokat varázsolsz a papírra. Az akverellfestéket illetve a pasztellkrétát ajánlom ehhez a munkához. Mindkettővel gyönyörű halvány színeket, érdekes átmeneteket lehet képezni. Pasztellkrétánál vattát, vagy fülpálcikát szoktam használni a színek keverésére. Akvarell festéknél nem mindegy, hogy száraz papírra, vagy nedves papírra dolgozol. Ha a papírt előre benedvesíted egy szivaccsal – ne úgy, hogy tocsogjon a víztől, csak legyen nedves -, akkor halványabb, elmosódottabb árnyalatokat kapsz. Érdemes a munka megkezdése előtt az asztalhoz rögzíteni a papírt festőszalaggal, és egészen száradásig úgy hagyni. Ezzel megelőzhető, hogy száradás után felkunkorodjon a papír.

„Oldd fel a problémát!” Akvarellfestékkel, vagy akvarellceruzával  dolgozz. /Az akvarell ceruza úgy működik mint egy hagyományos színes ceruza, azonban ha a papíron átkened vizes ecsettel, akvarellszerű hatást tudsz elérni vele./ Gondolj egy bosszantó, zavaró problémára, ami nagyon nyomaszt mostanában. Nézd végig a színeket, megérzésre válassz ki egyet vagy kettőt, amivel ábrázolni tudnád ezt a helyzetet. Majd kezdj el festeni. Amikor úgy érzed, hogy kifestetted magadból minden frusztrációdat, akkor elő a tiszta vízzel, és kezd el vizezni az ábrát. Addig vizezd, amíg teljesen el nem tűnik, el nem mosódik. Érdemes kipróbálni ezt a gyakorlatot, nagyon felszabadító tud lenni.

Rajzolj, fess, és figyelj befelé! Jó önismereti utazást és kikapcsolódást kívánok neked.

Ha az elkészült alkotásokat és a tapasztalataidat megosztod velünk, külön megköszönöm. Ha szívesen részt vennél csoportos művészetterápiás foglalkozáson, látogass el a Csupaszín Kreatív Varázspadlás a facebookon oldalra.

A cikkhez felhasznált irodalom: Brigitte Hamann: A tizenkét archetípus; Molnár V. József: Kalendárium; Claus Riemann: Mély forrás; továbbá: www.sulinet.hu.

 

 

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!