CsupaSzín Kreatív Varázspadlás

Február: Böjtelő hava. Kreatív alkotás a Vízöntő jegyében.

A Vízöntő jegye. Február. Böjtelő Hava.

 

 

Február időszaka a természetben és az ember lelki világában:

 

Február időszakát a rideg, kemény tél, a fagyok enyhülése jellemzi. Bár a Bak-jegye sem hagyja magát, kemény fagyokat hozhat még februárban is, de a fagy és az enyhébb idő szinte naponta váltja egymást „Veronika szorítja, Dorottya tágítja” – mondták a régiek. Egyre hosszabbak a nappalok és egyre többet csicseregnek a madarak. Visszavonhatatlanul kifelé megyünk a télből. Január 20-án, Sebestyén „felébreszti a fákat” téli álmukból, ezen a napon kezd az életnedv a fákban ismét megindulni, kezdődik a újjászületésük. Január 25-től „Pál fordulásával” felébred, „lélegezni kezd” a föld is. Ami az elmúlt esztendő végén dermedten, fagyottan került a földre, növény, levelek, elhullott állatok teste, az most oszladozni, bomlani kezd, ezzel is táplálva a föld magjaiból tavasszal kicsírázó új életet. Kibújnak a hó alól az első hóvirágok, krókuszok.

A február a Vízöntő időszaka. A Vízöntő archetípusa nem véletlenül az Udvari Bolond (Tarot kártyában a Bolond lapja). Az ember is érzi a tavaszt, együtt „bomlik” a természettel, a szónak abban az értelmében, hogy ahogy egyre több a napsütés, úgy lesz egyre jobb a kedve, egyre több az energiája, akár féktelen jókedvre derül. „Ne bomolj!” – szokták mondani az eleven kisgyereknek. A télűző mulatságok, farsangi bálok időszaka ez.  Az ember ilyenkor megtapasztalja, miféle lenne, ha csak önmagára hagyatkozhatnék, ha mindent megtehetne, azt csinálhatna, amit csak akarna, akár csak az udvari bolond. Felrúgja az egész évben rendre utasító szabályokat, maskarát húz magára, bolondozik. A maskara segítségével kiléphet önmagából, kiengedi a gőzt. Felkészíti testét, lelkét a nagyböjtre, amikor is majd „meg kell halnia”, hogy a feltámadó húsvéti határral újjászülessen, megújulhasson benne, általa is a rend.

 

A Vízöntő jegye és uralkodó bolygója az Uránusz:

 

A Vízöntő jegy üzenete, kulcsmondata: „Keresem az újat, a szokatlant, azt, ami felrobbantja a normát. Az ellenkezőjét teszem annak, amit elvárnak tőlem.” Vagyis: ő az örök lázadó. Míg az őt megelőző jegy, a Bak alapelve a törvényt, a rendet és a társadalomban uralkodó hierarchiát, a kötöttségeket, a hagyományokat és a szabályokat képviseli, addig a Vízöntő szembe helyezkedik a konformitás nyomásával, a jelenleg fennálló, a régen használt ellen hat. Vonzza őt, hogy valami eredetit, ellentéteset tegyen. Motiválja őt a rendszer provokációja, a polgárpukkasztás, azzal az idealisztikus meggyőződéssel, hogy valami jobbat tud letenni az asztalra. A jobbítás iránti vágy mellett a tömegből való kiemelkedés vágya is mozgatja. Ez a tömegből való kiemelkedés, egyúttal az alapmotivációja is. Az aktuális gyakorlattal való szembehelyezkedés: egy konzervatív gyakorlattal szemben új utakat fog keresni, egy progresszívebb gyakorlatra viszont a tradicionális eszmékhez való ragaszkodással fog válaszolni. Alapvetően szellemi beállítottságú, az eszmék és ideák világában él, a „földi dolgok” gyakorlati oldala egyáltalán nem köti le.  Idealista, humánus, szereti az igazságot, liberális, jövő orientált, találékony, eredeti, szellemes, reformer, keresi az új és szokatlan ismereteket. Ideálja a „Szabadság, egyenlőség, testvériség”. Szociális és humánus beállítottságú. Érdeklik az emberi jogok, a humanitárius célok, a szociális kérdések. Nagy közösségépítő, kiáll az egyes társadalmi csoportok jogaiért, vagy olyan célokért, amelyek bizonyos fokú idealizmust követelnek meg. Alapvetően független, individualista, szabadságszerető. Szeret dolgozni egy jó ügyért, egy közösségért, valami nála magasabb célért, ideáért. Szellemi-racionális világa elutasítja az emberi „alantas” ösztönöket, fél az érzésektől és a szenvedélyektől. Elsődleges kapcsolat számára a barátság, ugyanakkor hosszú távon nem tűri a kötöttségeket. Rosszabb megélési formájában a Vízöntőt fanatikussá tehetik az eszméi, ilyenkor gáncsoskodóvá, rugalmatlanná válik, és az elvein lovagol. Türelmetlen, robbanékony, hektikus, ideges, kiszámíthatatlan lehet. Gyorsan elunja magát, semmi nem felel meg az elképzeléseinek. Vagy kétségbeesetten keresi azokat a társadalmi csoportokat, ahová tartozhat, vagy szélsőségesen egyénieskedő, mindig mást akar, mint a többiek.

A görög mitológia szerint kezdetben káosz uralkodott a földön. Ebből a káoszból született Gaia, a Föld Anya. Gaia szülte meg Uránoszt az egek urát, aki az égbolton és a csillagokon uralkodik. Uranosz egybekel Gaiával, tehát egyben Gaia fia és hitvese is. Sok-sok gyermeket nemzenek együtt. Gaia ebből a kapcsolatból titánokat (halhatatlan óriások), küklopszokat (egyszeműek) és még sok egyéb szörnyet hoz a világra. Uránosz nagyon visszataszítónak találja a gyermekeit, nem olyanok, amilyennek ő elképzelte őket, nem felelnek meg az ideáljának. Gyermekeit ezért visszatolja anyjuk hasába. Gaia ettől éktelen haragra gerjed, következő gyermekét, Szaturnuszt titokban szüli meg, aki felcseperedvén, anyja kérésére apja, Uránosz testi épségére tör, és le is taszítja őt a trónról.

Ez a mítosz több Vízöntő témát is tartalmaz: elégedetlenség a meglévő dolgokkal, amelyek mindig kevesebbek, mint az elképzelt ideák. Harc az öregek és a fiatalok között, a konform és a reform között, a konvenciók és az ember individualitása között.

Az Uránusz bolygóhoz köthetők a hirtelen változások, olyan rendkívüli események, amikor az eddig megszokott rend hirtelen kifordul a sarkából, többi már semmi nem lesz a régi.

A mesékből ismerős lehet az udvari bolond figurája, akit a király általában azért tart az udvarában, mert ő az, aki őszintén, kendőzetlenül elmondja a királynak a véleményét, olyan dolgokat is, amiket a normális emberek a büntetéstől való félelmükben soha nem mondanának meg az uralkodónak. Az udvari bolond nem fél a büntetéstől, nincs mitől tartania, nincs mit vesztenie, hiszen független mindentől, éli a maga kis együgyű világát és boldog benne. Senkinek nem árt, és neki sem ártanak. Életvitele naiv és ártatlan, szándékai tiszták. Nem szokványos figura, szokatlan megoldásokkal és megközelítési módokkal, teljesen új megközelítési módokkal segíti a királyt tanácsaival.

Nem nehéz felismerni a párhuzamot az évkör aktuális időszakával. A februári álarcos, mulatozós, bolondozós időszak pont ezeket a témákat hordozza magában.

 

 Az időszakhoz kötődő jeles napjaink:

 

Január 25. „Pál fordulása” E nap időjárásáról a termésre, a gazdaság kilátásaira következtettek a régiek. A jó idő jó termést jelentett, a köd a jószág pusztulását, a szélvihar háborút hozott. A csanádapácaiak szerint, ha szép, derült az idő, akkor még annyi hideg napra lehet számítani, amennyi az esztendőből már eltelt. A székesfehérváriak úgy mondták, „Pál: fele kenyér, fele bor.” Vagyis, az elmúlt év termésének a fele ekkor már elfogyott, a másik felét a tavaszi újulásig nagyon beosztották, a módos családok is.  

Február 2. Gyertyaszentelő Boldogasszony Mária ezen a napon mutatta be a világ világosságát, a gyermek Jézust a templomban. A hagyományban ezen a napon égő gyertyákkal kerülték a szentegyházat, néhol a határt is. A gyertya méhviasza Jézus tiszta teste, a viasz alatt való bél az ő ártatlan szent lelke, a tűz pedig a világosság, az ő istensége.  A szentelt gyertya Krisztus jelképe: magát fölemészti, hogy másoknak szolgálhasson. Régen a házakban Gyertyaszentelő Boldogasszonykor a tüzet mindenütt eloltották és az új megszentelt tűzzel gyújtották meg újra. Időjárásjósló nap is: Ezen a napon jön ki a medve a barlangjából, ha süt a nap és meglátja az árnyékát, akkor visszamegy aludni, tehát hosszú lesz még a tél. Ha azonban borús, szomorú idő van, akkor kint marad és nemsokára jön a tavasz.

Farsangi ünnepkör: Vízkereszt napjától Hamvazószerdáig tartó, váltakozó hosszúságú időszak.  Farsang időszaka a nagy ivászatok, lakomák, maskarába öltöző mulatságok időszaka. Célja a szerencsés évkezdés, a termékenység, a boldogság „biztosítása”. Farsang ideje a lakodalmak időszaka is. A régi farsangokon „elszabadult a pokol”, a régi törvényt szüntették meg, hogy a nagyböjt majd az újat hozhassa. Felkészülés a nagyböjt szigorú időszakára.

 

 Továbbgondolásra érdemes önismereti kérdések a Vízöntőhöz és az Uránuszhoz kapcsolódva:

  • Mely életterületeken van erős vágyunk a radikális változásra, hol éltünk meg hirtelen felismeréseket, eredeti ötleteket?
  • Hol ragaszkodunk az ideáljainkhoz, a tökéletesről szóló elképzelésünkhöz?
  • Mely életterületen egyre nehezebb betartani, fenntartani a státusz quo-t, hol frusztrálnak egyre inkább a fennálló körülmények?
  • Mely életterületünkön vannak szokatlan cselekvési módjaink, amelyek ellene vannak akár a logikus gondolkodásnak és a következetességnek is? Hol vagyok kicsit bohókás és extravagáns?
  • Mely életterülteken szeretnénk valami nagyon szokatlant, különlegeset megvalósítani?
  • Hol vágyom sokkal több szabadságra, függetlenségre? Milyen kötöttségektől lenne nagyon jó megszabadulni? Hol esik nehezemre az alkalmazkodás?
  • Van-e az életemnek olyan területe, ahol gyermekkorom óta hirtelen változások, kizökkenések, előre nem látható, váratlan események jellemzőek?

Kreatív gyakorlatok, amelyek segíthetik ezeknek az önismereti kérdéseknek a megválaszolását.

 

Gondold végig, milyen szerepeid vannak a mindennapokban. Ezekhez a szerepekhez maszkokat öltünk magunkra. Hány maszkod kell magadra húznod, sőt még cserélgetni is a napszaknak megfelelően?  Pl. Kolléga, ügyfél, vásárló, feleség, anya, gyermek, barátnő, partner, páciens, jó fej szomszéd, szülői munkaközösségi tag, csapattárs, stb. Mik a te fő szerepeid és maszkjaid? Mely maszkokat viselsz ezek közül mostanában szívesen, és van-e olyan, amit már nagyon rühellsz?

Most pedig képzeld el, hogy azok a maszkok (vagyis azok a szerepszemélyiségek), amelyeket aktuálisan viselni szoktál, farsangi bálba mennek. Cél: ne legyenek felismerhetőek. Milyen álarcokat húznának? Milyen álarcot venne fel a feleség-éned, a kolléganő-éned, a gázműveknél reklamáló éned, a gyermeket magával húzó szupermarketben kosarat toló éned, a csábító éned? Hétfejű sárkány vagy csörgős sipkás udvari bolond? Boszorkány vagy tündér? Van, amelyik beindította a fantáziádat? Milyen álarc mögé lenne jó elbújni ezekben a szerepeidben?

Készítsd el ezeket az álarcokat! Vegyél hozzá színes kartonokat, flittereket, élénk színű festéket vagy zsírkrétát, akár textilt vagy tollakat is használhatsz.

Barátnős programnak is kiváló egy ilyen kreatív délután. Egy üveg minőségi vörösbort is ki lehet nyitni hozzá, hogy könnyebben lehulljanak a maszkok, és megszülessenek az álarcok…

Jó önismereti utazást és kikapcsolódást kívánok neked.

Ha az elkészült alkotásokat és a tapasztalataidat megosztod velünk, külön megköszönöm. Ha szívesen részt vennél csoportos művészetterápiás foglalkozáson, látogass el a Csupaszín Kreatív Varázspadlás a facebookon oldalra.

A cikkhez felhasznált irodalom: Brigitte Hamann: A tizenkét archetípus; Molnár V. József: Kalendárium

 

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!