A Nyilas jegye, Szent András hava
Nyilas az évkörben
Szalad az idő. Elérkeztünk az év utolsó négy hetéhez, Advent időszakához. Számomra az év egyik legkedvesebb szakasza. Annak ellenére, hogy sok a köd, rövidek a nappalok, egyre sötétebbek és hosszabbak a délutánok, mégis, olyan jó a várakozás, a készülődés. A hagyományos adventi koszorú készítés, a vasárnaponkénti gyertyagyújtás, a karácsonyi illatokat idéző sütemények, a megkezdődő karácsonyi vásárok már november végétől az ünnepre hangolnak. Ha szerencsénk van, ünnepekre megérkezik az első hó is.
Így volt ezzel a régi korok embere is. Hagyományosan már Márton naptól kezdődött a várakozás időszaka. Mára ez négy hétre szűkült. A falu népe karácsony előtt tartózkodott a zajos mulatságoktól, összejövetelre csak a disznótorok adtak alkalmat. A templomba hajnali misére (rotáréra) harangoztak. A karácsonyt megelőző időszakot a sötétség és a fény kettőssége jellemzi, ezek jelennek meg a jeles napokhoz kötődő rítusokban is. Molnár V. József így ír erről: „A hajdani falu népe a sötétség adta szorongást, szórtságot, a betegségnek ágyazó rosszat a karácsonyi készület rítusaival oldotta, zavarta el. Az ember testéből, lelkéből, s a rábízottak sokaságából is űzte a gonoszt, hiszen az ő dolga volt a Teremtő akarata okán, hogy a jószág az istállóban, ólban, a kert, a mező, az erdő, a vizek is épek maradjanak (mert a régiek hitték a teremtett világ misztikus egybetartozását, hitték annak hierarchikus rendszerét – az életet), rendezetten várják a gazdával együtt a csodát, a Nap téli fordulatát, Fény-Krisztus születését….A karácsonyi ünnepkör valahány rítusát a >zárt< és a >nyitott< kettőssége jellemezte. Fény-Krisztus születését szórtságot űző, rendeződést, csöndet, zártságot varázsló játékok előzték; a misztikus pillanatot követően pedig a moccanást, a nekiindulást, a nyitottságot ösztönözték a rítusok…. A Kárpáthaza minden vidékén advent adta a betlehemezés alkalmát.”
Az időszakhoz kötődő jeles napjaink
November 25. Katalin: Az új borral (Márton nappal) kezdődő zajos kisfarsang zárónapja. Ez után már nem tartottak lakodalmat, mulatságot, egészen nagyfarsangig. Közismert időjósló mondása: „Ha Katalin locsog, karácsony kopog”.
November 30. András: Az adventnek, illetve az egyházi évnek a kezdete. Ilyenkor kezdődnek a disznótorok. Az eladó lányok szerelmi varázslatának időszaka is ekkor veszi kezdetét, amely majd Luca napon csúcsosodik ki igazán.
December 4. Borbála: A lányok sok helyen gyümölcsfa gallyát vízbe tették ezen a napon, mert azt tartják, hogy amennyiben karácsonyra kizöldül, hamarosan férjhez mennek. A kizöldülő faág ezen kívül jó termést is jósol a következő évre.
December 6. Miklós: Szent Miklós az anyaság oltalmazója, a gyermekek nagy barátja. Ünnepe a karácsony vigiliája (előjátéka). Középkori ábrázolásokon fehér köpenyben láthatjuk, a születés és a fény kiáradásának jelképeivel. A falvakban régen „Miklóst jártak” ezen a napon a gyerekek. A „gyerekpüspök” krampusz és egyéb szereplők kíséretében betér a gyermekes házakba, gyóntat, imádkoztat, majd jutalmaz, vagy virgáccsal büntet. Dunántúlon a „láncos Miklós” éktelen zajjal vonult végig a falun, hogy távol tartsa a gonoszt. Az a szokás, hogy a gyermekek cipőt tesznek az ablakba az ajándékoknak, csupán egy évszázados hagyomány.
December 13. Luca: A Gergely-naptár bevezetése előtt (1582) az esztendő legrövidebb, legsötétebb napja, egyben a téli napforduló kezdőnapja volt. Luca méhében hordozza az új esztendő reménységeit, de gondjait is. Innen a Luca-napi termékenységvarázsló játékok hagyománya. Ebben az időszakban a leghosszabbak az éjszakák. A hagyományban a gonoszok, bűbájosok, rontások ideje ez. A Luca napi harangszó a leskelődő gonoszt zavarta el. A néphit számos tilalmat köt ehhez a naphoz, amelyek következménye egész évre kihat (például tilos volt varrni, mert bevarrták volna a tyúkok tojókáját, annak megnyitására babot fejtettek). Ekkor kezdték a lucaszék készítését is, amelynek karácsonyra kellett elkészülnie. Aki arra az éjféli misén felállt, megláthatta a pap szoknyája után kapkodó ördögöt, a falu boszorkányát. E napon kezdték sarjaztatni a lucabúzát, amit karácsonykor az oltárra helyeztek, és a karácsonyfa alá is került belőle. A vacsoraasztalon a szentelt gyertya köré is lucabúzát raktak, ezt tették az asztal közepére.
A Nyilas archetípusa és uralkodó bolygója a Jupiter
Az asztrológiában a Nyilas jegy uralkodó bolygója a Jupiter. Jupitert a rómaiak Zeusszal, a görög főistennel, az emberek és istenek atyjával azonosították, és a legtöbb Jupiter mítoszt Zeusztól „vették kölcsön”. Zeusz hatalma alá tartozott az olimposzi és a világi rend egyaránt. Hatása kiterjedt az egész kozmoszra és minden történésre. Zeusznak több asszonya is volt, már az előtt is mire Héra a felesége lett, és azután sem vetette meg az efféle örömöket. Számtalan gyermeke származott a házasságából és különféle kalandjaiból. Félrelépései mindig rövid életűek voltak, kiterjedtek testvéreire, lányaira, sőt, halandó földi nőkre is. Ha nyílt udvarlással nem ért célt, különféle cselekhez folyamodott. Felesége, Héra, a házasság és a családi tűzhely őrzője rendkívül féltékenyen üldözte ezeket a kalandokat, vetélytársnőit és a kalandokból született gyermekeket is. Számos mítosz született ezekből a történetekből.
Zeusz alakjában egy szabadságszerető, zabolátlan szellemet ismerhetünk meg, aki nem hajlandó korlátozni magát, céljait, vágyait üldözi, ennek ellenére mégis kötik a földi határok és a felelősség, amelyet Héra képvisel az életében. Ez a két oldala (vágyai, céljai és felelősségtudata) versenyeznek, vetélkednek egymással. Erről szól a Nyilas jegy is.
A Nyilas minden szeretne lenni, rengeteg nagyra törő célja és vágya van, nyughatatlan szellemű, magasröptű eszméi és elvei vannak, határtalanságra vágyik, ám a földi élet valós és reális akadályai visszahúzzák, kénytelen „leszállni a földre”. Rendkívül optimista beállítottságú, jövőorientált, nagyon szereti az életet, kíváncsi, nyitott.
Nagyon szeret tanulni és utazni. Aktív, mozgékony, állandóan az újat és izgalmasat keresi, mindenben bőségre és nagyvonalúságra van szüksége. Lelkes, lendületes, kalandvágyó. Erős benne a függetlenség- és a szabadságvágy. Igen jó barát, mert egyáltalán nem haragtartó, jovális. Filozófikus alkat, keresi a bölcsességet és az élet értelmét, érdekli a lélektan, a vallás, a mítoszok és az ezotéria. A mindennapok korlátait, monotóniáját, a „földi dolgokat” nagyon nehezen tűri. Rosszabb időszakában hajlamos a dühkitörésekre, a megbízhatatlanságra, az öntörvényűségre, saját eszméi szajkózására vagyis a prédikálásra, és „túllő a célon” (a Nyilas jegy jelképe a nyíl, mint a vágy szimbóluma, amely az ég felé tör). Nagyon szeretetreméltó jegy egyébként, pozitív életfelfogása, közvetlensége kellemes társasággá teszi őt. Sejtelme sincs róla, ha esetleg belegyalogol mások lelkébe, mert teljes jóindulattal teszi. Naiv és spontán, nehéz rá haragudni. Komoly oldala akkor nyilvánul meg, ha valamiről meg van győződve, ha valamit küldetésének tekint, vagyis, ha nem tisztán személyes kérdésről van szó. Érdeklődik a szociális kérdések iránt. Van benne egy alapvető ősbizalom. Bízik az emberekben, a saját jövőjében, az élet értelmében. Meggyőződése, hogy azt kapjuk, amit várunk. Optimista beállítottságánál fogva jó esélye van arra, hogy épségben túljusson az élet akadályain, még ha kétségek közé is keveredik, ha meg is kóstolja az élet, akkor is talpra esik, mint a macska.
Alkossunk valamit a Nyilas jegyében: Cél- és vágy kollázs 2017-re!
Az elmúlt pár hónapban többször biztattalak kollázs készítésére, most ismét ezt javaslom. A magazinok lapozgatása, képek keresgetése, kivágása, összerendezgetése, ragasztása rendkívül alkalmas arra, hogy összerendezd a gondolataidat. Nagyon fontos, hogy ne a neten keress rá az előre kigondolt képekre, hanem véletlenszerűen válaszd ki az újságokból, ami megszólít. Ez adja ennek a feladatnak a sava-borsát. Lehet ez fénykép, idézet, szavak, mondatok, bármi, ami megérint benned valamit.
Mit szeretnél megvalósítani 2017-ben? Tudod mit? Akár két kollázst is készíthetsz. Az egyikben Nyilas módjára rugaszkodj el a valóságtól! Mi lenne, ha bármely vágyad teljesülhetne? Milyen lenne a következő éved? Ezen kívül készíthetsz egy reálisabb, földhözragadtabb kollázst is. Mi az, ami reálisan megvalósítható jövőre? Milyen kisebb lépéseket tehetsz meg a nagyratörő terveidhez?
Az elkészült alkotást ki is rakhatod a dolgozószobádba, vagy az íróasztalod fölé, vagy bárhol ahol gyakran rá tudsz tekinteni. Inspirálóan fog hatni rád év közben.
Lapozgass, keresgélj, vágj és ragassz! Közben figyelj befelé!
Jó önismereti utazást és kikapcsolódást kívánok neked.
Ha az elkészült alkotásokat és a tapasztalataidat megosztod velünk, külön megköszönöm. Ha szeretnél részt venni csoportos művészetterápiás foglalkozásokon, látogass el a Csupaszín Kreatív Varázspadlás a facebookon oldalra.
A cikkhez felhasznált irodalom: Brigitte Hamann: A tizenkét archetípus; Molnár V. József: Kalendárium.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: